О скупу
ПРВА КОНФЕРЕНЦИЈА ИЗ ФОРЕНЗИЧКОГ РАЧУНОВОДСТВА
ДОМАЋА КОНФЕРЕНЦИЈА СА МЕЂУНАРОДНИМ УЧЕШЋЕМ
Београд 7. јун, 2024. године
ПЕРСПЕКТИВЕ РАЗВОЈА ФОРЕНЗИЧКО-РАЧУНОВОДСТВЕНИХ КАПАЦИТЕТА: ИЗАЗОВИ ЗА ЈАВНИ И КОРПОРАТИВНИ СЕКТОР
Научно-истраживачки центар Економског факултета – Центар за форензичко рачуноводство организује на Економском факултету у Београду прву конференцију из форензичког рачуноводства са циљем да окупи истраживаче и стручњаке из ове области и сродних дисциплина и омогући презентовање радова и дискусије на актуелне теме у борби против финансијских превара, корупције и организованог криминала. Конференција је усмерена на развијање међусобне сарадње научне и стручне заједнице, размену идеја и искустава, као и отварање нових перспектива за истраживања и примену знања у функцији јачања форензичко-рачуноводствених капацитета.
У улози предавача по позиву, на конференцији ће учествовати:
Проф. Др Тина Вуко, Универзитет у Сплиту, Економски факултет
Др Тена Прелец, Универзитет у Ријеци, Центар за напредне студије, истраживач-сарадник на LSEE
Тина Вуко је редовна професорица на Катедри за рачуноводство и ревизију Економског факултета Свеучилишта у Сплиту. Магистрирала је на тему „Утјецај рачуноводствених манипулација на ризике извјешћивања“ и за наведени магистарски рад 2006. године је добила 0признање од Хрватске заједнице рачуновођа и финанцијских дјелатника. Звање доктора економских знаности стекла је 2009. године на Економском факултету у Сплиту одбраном докторске дисертације под насловом „Квалитетан приступ ревизији и утјецај на вјеродостојност финанцијских информација“. У фокусу истраживачког и знанственог интереса проф.др.сц. Тине Вуко је улога интерне и екстерне ревизије у корпоративном управљању, квалитет рачуноводственог извјештавања те корпоративне манипулације и пријеваре. Тина је објавила преко тридесет знанствених и стручних радова те судјеловала на бројним домаћим и међународним знанственим и стручним конференцијама. Међу објављеним знанственим истичу се радови објављени у престижним часописима из подручја рачуноводства попут European Accounting Review, International Journal of Accounting Information Systems и Managerial Auditing Journal. Уз наведено, др.сц. Тина Вуко је судјеловала и као сурадник на неколико домаћих те међународно-компетитивних знанствено-истраживачких пројеката. Тина Вуко је активна чланица удруге Рачуновођа и финанцијских дјелатника Сплит, удруге Хрватски рачуновођа и European Accounting Association.
Тена Прелец је доцент при Центру за напредне студије Југоисточне Европе Универзитета у Ријеци. Њена примарна област истраживања су антикорупцијске и ЕУ политике са географским фокусом на Западни Балкан и Источну Европу. Истраживачки интерес показује и за ауторитаризам и демократизацију, геополитику и стратегијску корупцију, нелегалне финансије, политику енергетике, и академске слободе. Од 2019. до 2023. године, радила је као истраживач сарадник (клептократија и анти-клептократија) на департману Политике и међународних односа Универзитета Оксфорд. Члан је BiEPAG (Balkans in Europe Policy Advisory Group ) и истраживач сарадник на LSEE – Истраживање о Југоисточној Европи Лондонске школе економије и политичких наука. Докторирала је на Универзитету Сасекс Факултету права, политике и социологије, Центар за студије корупције. Коаутор је књиге Professional Indulgences: British service providers, postcommunist elites, and the enabling of kleptocracy, која се објављује у 2024. години. Њено истраживање о транснационалној клептократији – у сарадњи са академцима Универзитета Оксфорд, Ексетер, Кембриџ (ВБ) и Колумбија (САД) – је награђено од стране Универзитета Ексетер у 2022. године признањем „Fair, Just and Inclusive Society Award“ и у ужем избору је за ESRC Celebrating Impact prize 2023.
Конференција је подржана од стране Бироа за међународну борбу против наркотика и спровођење закона Сједињених Америчких Држава (Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affаirs – INL) и Пројекта „Изградња форензичко-рачуноводствених капацитета у Републици Србији“.
За сва питања обратити се на: cfr@ekof.bg.ac.rs