Пројекат

ПРОЈЕКАТ

Пројекат „Изградња форензичко-рачуноводствених капацитета у Србији“ („Building Forensic Accounting Capacity in Serbia“) је изузетно значајан за одрживи развој знања и компетенција у области форензичког рачуноводства, чиме се омогућава бољи рад државне управе, али и пословних субјеката, те боље функционисање целокупне привреде и друштва. Пројекат ће у периоду од три године, 2021-2024, превасходно бити усмерен на развој и имплементацију академског програма и сертификације из области форензичког рачуноводства, али ће у себи садржати и низ других активности усмерених ка подизању свести, интересовања, вештина, знања и компетенција у сврху откривања и превенције финансијских превара у Републици Србији.

Пројекат је финансијски подржан од Владе Сједињених Америчких Држава и Бироа за међународну борбу против наркотика и спровођење закона (Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs – INL).

Извођење пројекта поверено је Економском факултету Универзитета у Београду, који у сарадњи са великим бројем партнерских институција из јавног и приватног сектора, користећи водећа светска знања и литературу у овој области, крчи пут веома значајној области рачуноводства и финансија, до сада недовољно заступљеној како у Србији, тако и у региону Западног Балкана.

ЦИЉЕВИ ПРОЈЕКТА

Основни циљ Пројекта јесте развој академског студијског програма, који ће полазницима понудити релевантна знања и вештине из области форензичког рачуноводства и оспособити их да ефективно допринесу подизању капацитета правосуђа и других институција јавног сектора у расветљавању случајева финансијског криминала и корупције.

Финансијски криминал показује тенденцију раста у глобалним оквирима наносећи велику штету појединцима, организацијама и националним економијама. Изазови у истрази и процесуирању финансијског криминала огледају се у сложеним појавним облицима ове врсте криминала и иновативним методама прикривања трагова, где је онда од кључног значаја за успешно откривање и доказивање оваквих дела ангажовање стручњака који ће имати сет специфичних знања и вештина иманентних области форензичког рачуноводства. У овој области комбинују се специјализована рачуноводствена и финансијска знања са познавањем кривичног законодавства, као и аналитиком података.

Тражња за форензичким рачуновођама је присутна како у свету тако и у Републици Србији. Према Стратегији истраге финансијског криминала коју је донела Влада Републике Србије, једна од идентификованих слабости у домаћем систему финансијских истрага јесте недостатак стручњака, који ће имати знање и способности и бити вољни да се баве форензичким рачуноводством у државним органима. Рад таквих стручњака може да буде пресудан како би се почионици превара привели правди уместо да остану неоткривени. Понуда стручњака условљена је квалитетним системом едукације, где формална едукација у виду академског студијског програма пружа темељност и најбоље одговара ширини, комплексности и мултидисциплинарности потребних знања и вештина, који се онда могу даље надограђивати у професионалном раду. У том смислу, развијање студијског програма фокусираног на форензичко рачуноводство у Републици Србији јесте императив.

Економски факултет Универзитета у Београду препознао је велики друштвени значај постављеног пројектног циља и усмерио је своје ресурсе на развој и акредитацију мастер академског програма форензичког рачуноводства. Дипломци овог програма имаће даље проходност за професионалну сертификацију која ће се извршити у оквиру сарадње са Савезом рачуновођа и ревизора Србије.

Мастер студијски програм Форензичко рачуноводство треба да омогући да се креира понуда стручњака који ће у јавном и приватном сектору допринети превенцији, детекцији, истрази и процесуирању финансијских превара, као и пружити друге специјализоване рачуноводствене услуге за потребе судских поступака, попут калкулације економске штете и вредновања имовине и предузећа.

Из наведеног основног, произлазе и изведени циљеви Пројекта, а то су:

• Идентификовање кључних стејкхолдера и успостављање сарадње и партнерства са њима
• Развијање наставног плана и програма студијског програма мастер академских студија из форензичког рачуноводства по највишим светским стандардима
• Реализација осмишљеног курикулума студијског програма и силабуса предмета у сарадњи са домаћим и страним експертима из области форензичког рачуноводства
• Обезбеђивање пракси у релевантним институцијама и организацијама за полазнике акредитованог мастер програма
• Подизање свести професионалне и опште јавности о значају форензичког рачуноводства за борбу против корупције и за промовисање владавине права.

КЉУЧНЕ АКТИВНОСТИ НА ПРОЈЕКТУ

Како би се остварили основни циљеви пројекта, предвиђен је већи број група активности:

Развијање курикулума студијског програма из области форензичког рачуноводства и силабуса предмета. Ангажујући значајне ресурсе Економског факулета из области форензичког рачуноводства и угледајући се на најбоље светске праксе из те области (истраживањем студијских програма на репутабилним универзитетима у свету, сарадњом са водећим светским експертима из области форензичког рачуновдства), у оквиру пројекта ће бити развијени курикулум студијског програма на мастер нивоу студија и силабуси предмета.

Континуирана комуникација са кључним стејкходлерима. Веома важно је успостављање комуникације са кључним стејкхолдерима који имају потребу за форензичким рачуновођама. Неопходно је уважавање специфичности локалног окружења, те је значајна подршка кључних стејкхолдера који су важни актери током целог процеса креирања курикулума. На тај начин ће програм бити прилагођен реалним потребама на тржишту, са посебним фокусом на јавни сектор, односно државне институције којима су знања и компетенције форензичких рачуновођа од примарног значаја за откривање коруптивних и преварних радњи (током истражних радњи, судских процеса), али и у сврху превенције коруптивних радњи и креирања прописа у овој области.

Истраживање ставова релевантних представника стручне јавности. Како би се у потпуности одговорило захтевима и потребама на тржишту, Пројекат предвиђа опсежна истраживања и упознавање са тренутним стањем развоја форензичког рачуноводства у Србији и ставовима кључних стејкхолдера (путем већег броја дубинских/експертских интервјуа, организацијом фокус група и спровођењем истраживања професионалне јавности методом анкетирања).

Извођење студијског мастер програма из области форензичког рачуноводства. Једна од најважнијих активности, која је у директној корелацији са основним циљем Пројекта, је извођење студијског мастер програма из области форензичког рачуноводства. Прва генерација студената биће финансирана од стране ИНЛ-а, и предвиђено је да се са програмом крене на јесен 2023. године. Институционална одрживост бити ће обезбеђења националном акредитацијом студијског програма. Очекује се да ће атрактивност тог програма обезбедити његово извођење на одрживим основама и у будућем периоду.

Припрема и публиковање релевантне литературе, превасходно издања реномираних светских уџбеника из области форензичког рачуноводства преведених на српски језик. Значајну активност представља и обезбеђивање најбоље светске литературе, што ће највећим делом бити омогућено превођењем реномираних светских уџбеника из области форензичког рачуноводства. У том смислу су ангажовани значајни ресурси да се истраже и анализирају водећи светски уџбеници из ове области, као и да се изаберу одговарајући, добију права за подручје Србије, те да се обезбеде квалитетан превод на српски језик и редактура. Како би се уважиле специфичности домаћег правног система и студентима обезбедила релевантна знања за рад у Републици Србији, кривично-правни аспекти форензичког рачуноводства биће покривени уџбеником написаним у складу са домаћим законодавством.

Организовање радионица из области форензичког рачуноводства.Студијски програм ће имати наглашену практичну оријентацију, што подразумева организовање целодневних радионица, уз подршку корпоративног партнера пројекта, компаније Deloitte.

Организација стручне праксе за полазнике. Део курикулума биће и стручна пракса. Стога је посебан изазов дизајнирање програма пракси, као и обезбеђивање сарадње са релевантним организацијама и институцијама које ће моћи да прихвате студенте/полазнике на праксу из области форензичког рачуноводства.

Оснивање и функционисање Центра за форензичко рачуноводство. За одрживост пројекта значајно је оснивање и функционисање специјализованог Центра за форензичко рачуноводство. Очекује се да ће Центар бити место окупљања свих организација и појединаца заинтересованих за област форензичког рачуноводства. Планирано је да Центар организује различите семинаре и конференције, размену знања и искустава, али и курсеве континуалне професионалне едукације, захваљујући формираној групи инструктора током развоја програма.

Усавршавање специјализованих знања и вештина наставника и сарадника ангажованих на Пројекту. Одрживост програма и развој дисциплине форензичког рачуноводства биће обезбеђена и кроз специјализацију, усавршавање и научни и професионални развој наставника и сарадника укључених у реализацију Пројекта. У том смислу су предвиђени: посете и студијски боравци предавача са Економског факултета Универзитета у Београду на водећим светским универзитетима и факултетима из области форензичког рачуноводства, гостовања наставника с других факултета на Економском факултету Универзитета у Београду, стална усавршавања наставног особља како би били у току са најновијим светским достигнућима и знањима из области форензичког рачуноводства, учешће на међународним научним конференцијама и друге активности.

Активности на подизању свести професионалне јавности о значају форензичког рачуноводства. Предвиђен је читав низ активности којим би се подигла свест професионалне јавности о значају форензичког рачуноводства за борбу против корупције и за промовисање владавине права, а пре свега се то односи на: организовање већег броја панела и округлих столова; учешће представника Економског факултета Универзитета у Београду на трибинама и семинарима посвећеним форензичком рачуноводству; сталне сусрете са стејкхолдерима, нарочито са релевантним представницима јавног сектора; одржавање радионица и других видова краћих облика едукација и иновационих курсева посвећених теми форензичког рачуноводства.

Активности комуникације и дисеминације информација и резултата Пројекта. Ради подизања свести стручне и опште јавности о деловању Центра и информисања о активностима у оквиру пројекта предвиђене су и опсежне активности комуникације и дисеминације информација и резултата Пројекта. Оне ће бити спроведене превасходно: путем објава на веб сајту Факултета и Центра, објавама на друштвеним мрежама у власништву и под контролом Факултета (ЛинкедИн, Инстаграм, Фацебоок), приређивањем брошура и видео прилога, објавама, интервјуима и гостовањима представника Економског факултета у релевантним штампаним и електронским медијима.

УПРАВЉАЧКИ ТИМ ПРОЈЕКТА
Дејан Малинић
руководилац Пројекта
Савка Вучковић Милутиновић
руководилац Центра за форензичко рачуноводство
Младен Стаменковић
члан Управљачког тима за комуникацију
Драган Стојковић
члан Управљачког тима за односе са стејкхолдерима
Милутин Живановић
секретар Пројекта