У присуству руководства Економског факултета, представника Међународног бироа за наркотике и спровођење закона (INL) из Амбасаде Сједињених Америчких Држава, у уторак, 24. октобра 2023. године, на Економском факултету у Београду, за 42 полазника мастер академског програма „Форензичко рачуноводство”, свечано је започела школска година. Успостављање форензичко-рачуноводствене професије у Републици Србији и стављање њених потенцијала у функцију подизања степена владавине права, један је од најважнијих циљева пројекта „Изградња форензичко-рачуноводствених капацитета у Србији”, који уз подршку Владе Сједињених Америчких Држава и INL-а реализује Економски факултет у Београду. У оквиру Пројекта је обезбеђено да за полазнике мастер програма буде доступна актуелна литература, преведена на српски језик, што уз предавања реномираних професора и анализе студија случаја, даје добру основу за профилисање квалитетних кадрова из области форензичког рачуноводства.
У уводној речи, проф. др Жаклина Стојановић, деканица Економског факултета, поздравила је полазнике мастер програма „Форензичко рачуноводство” и госте, нагласивши традицију Факултета, али и спремност да усваја нове образовне програме и иде у корак са потребама привреде и друштва. Проф. др Дејан Малинић, руководилац Пројекта, нагласио је важност успостављања ове друштвено одговорне професије као и комплексност и мултидисциплинарност знања која морају поседовати њени припадници како би били стављени у функцију борбе против различитих облика финансијског криминала. Уједно је указао на то да ће сви полазници који са успехом заврше мастер студије бити сертификовани од стране професионалног националног удружења рачуновођа. Господин Benjamin Williams, INL координатор у Амбасади САД, исказао је задовољство што је прва генерација форензичких рачуновођа започела своје школовање и што ће, по окончању мастер програма, допринети превенирању, откривању и истрагама финансијских превара.
На мастер програму „Форензичко рачуноводство” полазници ће развијати компетенције у седам ужих области међу којима су и национално кривично законодавство, аналитика података и процена штета изазваних преварама, а по окончању студија ће бити оспособљени за убрзано укључивање у професију и подизање капацитета институција јавног и приватног сектора у расветљавању случајева корупције, проневера и преварног финансијског извештавања. Како је јавни сектор препознат са значајним потребама за овом врстом кадрова, више од половине уписаних полазника прве генерације мастер програма је у овом сектору већ запослено, чиме је створена претпоставка стављања будућих форензичких рачуновођа у функцију јавног интереса и владавине права.