РАДОВИ
У циљу ширења знања из области форензичког рачуноводства, у овом делу презентујемо радове које су публиковали наши сарадници и партнери на спровођењу пројекта „Изградња форензичко-рачуноводствених капацитета у Србији“.
Законито, али ужасно: „легални корпоративни злочини“
Концентрисањем на оно што је званично дефинисано као незаконито или криминално, озбиљнија претња по друштво се изоставља. Ова претња је узрокована корпоративним радњама које су у складу са словом закона, али ипак имају вишеструке негативне друштвене последице. Дакле, управо када су делотворнија регулаторна акција и напор императиви, док глобална неолиберална агенда и пракса промовишу дерегулацију и даље смањење улоге државе.
Форензичко рачуноводство у кривичном поступку и у поступцима чији су предмет привредни преступи
У раду се објашњавају основни аспекти примене форензичког рачуноводства и деловања форензичког рачуновође у кривичном поступку, као и у поступку чији су предмет привредни преступи. У тексту се објашњавају основне карактеристике привредног криминалитета, чије форме, као и када се ради о другим облицима тешког финансијског криминалитета те кривичним делима корупције, али и када је у питању организовани криминалитет, представљају типична кривична дела у погледу којих је ради њиховог откривања, разјашњавања и доказивања, потребно и целисходно рационално применити концепте, технике и вештине из домена форензичког рачуноводства. У раду се закључује да је у савременим условима сузбијања привредног и организованог криминалитета, али и кривичних дела коруптивног карактера, често неопходно ради ефикасног остваривања циљева кривичног поступку, применити концепте из домена форензичког рачуноводства. У раду се посебно објашњавају актуелна законска решења, како она која се тичу финансијске форензике, тако и она која су садржана у Законику о кривичном поступку, при чему се истиче да је примена техника, вештина и концепата финансијске форензике, али и форензичког рачуноводства, које је шири појам, могућа и у поступцима чији су предмет привредни преступи. Након овог de lege lata приступа, аутор се о примени форензичког рачуноводства изјашњава и у de lege ferenda смислу.
Зборник радова садржи 20 радова који се баве различитим аспектима форензичког рачуноводства и који су представљени на првој конференцији из области форензичког рачунодства под називом „Перспективе развоја форензичко-рачуноводствених капацитета: Изазови за јавни и корпоративни сектор”, која је одржана 7. и 8. јуна 2024. године на Економском факултету Универзитета у Београду (више о самој конференцији можете прочитати овде).